Agresiflik

yorumsuz
31 views
Agresiflik

Agresif Davranışlar

Agresif davranış, başkalarına fiziksel veya duygusal zarar verebilir. Sözlü tacizden fiziksel tacize kadar değişebilir. Aynı zamanda kişisel mülke zarar vermeyi de içerebilir. Agresif davranışlar sosyal sınırları ihlal ediyor olabilir. İlişkilerinizde bozulmalara neden olabilir. Açık ya da gizli olabilir. Ara sıra agresif patlamalar yaygın ve doğru koşullarda normaldir. Bununla birlikte, agresif bir davranış sergilemeniz durumunda sık sık veya alışkanlık halinde ise doktorunuzla konuşmalısınız.

Agresif davranışlarda bulunduğunuz zaman, sinirli ve huzursuz hissedebilirsiniz. Davranışınızı kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Hangi davranışların sosyal olarak uygun olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Diğer durumlarda, kasten agresif davranabilirsiniz. Örneğin, intikam almak veya birini tahrik etmek için agresif davranışlar kullanabilirsiniz. Ayrıca kendinize yönelik saldırgan davranışlarda bulunabilirsiniz. Agresif davranışınızın nedenlerini anlamak önemlidir.

Agresif Davranış Sebepleri Nedir?

Birçok şey davranışınızı şekillendirebilir. Bunlar şunları içerebilir:

fiziksel sağlık
akıl sağlığı
aile yapısı
başkalarıyla ilişkiler
iş veya okul ortamı
sosyal veya sosyoekonomik faktörler
bireysel özellikler
yaşam deneyimleri

Bir yetişkin olarak, olumsuz durumlara cevap olarak agresif davranabilirsiniz. Örneğin, kendinizi sinirli hissettiğinizde agresifleşebilirsiniz. Agresif davranışlarınız ayrıca depresyon, endişe veya diğer ruh sağlığı durumları bağlantılı olabilir.

Agresif Davranışın Sağlık Nedenleri

Birçok ruh sağlığı durumu saldırgan davranışa katkıda bulunabilir. Örneğin, bu koşullar şunlardır:

Otizm spektrum bozukluğu
dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)
bipolar bozukluk
şizofreni
davranış bozukluğu
aralıklı panik bozukluk
travma sonrası stres bozukluğu (TSSB)

Beyin hasarı ayrıca saldırganlığı kontrol etme yeteneğinizi de sınırlayabilir. Bunun sonucunda beyin hasarı yaşayabilirsiniz:

inme
Kafa yaralanması
bazı enfeksiyonlar
bazı hastalıklar

Farklı sağlık koşulları saldırganlığa farklı şekillerde katkıda bulunur. Örneğin, otizm veya bipolar bozukluk varsa, kendinizi sinirli hissettiğinde veya duygularınız hakkında konuşamadığınızda agresif davranabilirsiniz. Davranış bozukluğunuz varsa, saldırganlık halini yaşayabilirsiniz.

Çocuklarda Nedenleri

Çocuklarda saldırganlık birçok faktöre neden olabilir. Bunlar şunları içerebilir:

zayıf aile arkadaş ilişki becerileri
diğer sağlık koşulları
stres ya da hayal kırıklığı

Çocuğunuz, günlük yaşamlarında gördüğü agresif veya şiddet içeren davranışları taklit edebilir. Aile üyeleri, öğretmenler veya akranlarından bunu görerek taklit edebilirler. Agresif davranışlarını görmezden gelerek veya ödüllendirerek istemeden zarar verebilirsiniz.

Bazen çocuklar korku ya da şüphelerden dolayı saldırgan olabilirler. Çocuğunuz şizofreni, paranoya veya diğer psikoz biçimlerine sahipse bu daha yaygındır. Bipolar bozukluk varsa, durumlarının manik aşamasında agresif davranabilirler. Eğer depresyona girmişlerse, ilgi görmediklerinde agresif davranabilirler.

Çocuğunuz ayrıca duygularıyla başa çıkmakta zorlandığı zaman agresif davranabilir. Özellikle hayal kırıklığıyla baş etmeyi zor bulabilirler. Bu otizm spektrum bozukluğu veya bilişsel bozuklukları olan çocuklarda yaygındır. Eğer hayal kırıklığına uğrarlarsa, hayal kırıklığına neden olan durumu düzeltemez veya tanımlayamayabilirler. Bu onların harekete geçmelerini sağlayabilir.

DEHB veya diğer yıkıcı bozuklukları olan çocuklar, dikkat veya anlayış eksikliği gösterebilir. Bazı durumlarda, bu davranışların saldırgan olduğu düşünülebilir. Bu özellikle davranışlarının sosyal olarak kabul edilemez olduğu durumlarda geçerlidir.

Gençlerde Nedenleri

Gençlerde saldırgan davranış yaygındır. Örneğin, çoğu genç sert davranır veya bazen tartışmaya çabuk girer. Çocuğunuz düzenli olarak saldırgan davranışlarla ilgili bir problem yaşayabilir aşağıdaki gibi:

tartışma sırasında bağırma
kavga etmek
zor kullanma zorbalık etme

Bazı durumlarda, aşağıdakilere yanıt olarak agresif davranabilirler:

stres
akran baskısı
madde bağımlılığı
aile üyeleriyle veya başkalarıyla sağlıksız ilişkiler

Ergenlik birçok genç için stresli bir zaman olabilir. Ergenlik döneminde değişikliklerle nasıl başa çıkacaklarını anlamaz veya bilmiyorlarsa, çocuğunuz agresif davranabilir. Akıl sağlığı sorunları varsa, saldırgan davranışlarda da bulunabilir.

Agresif Davranış Nasıl Tedavi Edilir?

Agresif davranışların neden kaynaklandığını çözmek için, onun altında yatan nedenleri tespit etmek gerekir.

Sizi agresif hissettiren durumlar hakkında biriyle konuşmak yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, yaşam tarzınızda veya kariyerinizde değişiklikler yaparak sinir bozucu durumlardan nasıl kaçınacağınızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca sinir bozucu durumlarla başa çıkmak için stratejiler geliştirebilirsiniz. Örneğin, saldırgan olmadan nasıl daha açık ve dürüst bir şekilde iletişim kurabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Doktorunuz agresif davranışları tedavi etmek için psikoterapi önerebilir. Örneğin, bilişsel davranışçı terapi (CBT) davranışınızı nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmenize yardımcı olabilir. Başa çıkma mekanizmaları geliştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, eylemlerinizin sonuçlarını anlamanıza yardımcı olabilir. Konuşma terapisi başka bir seçenektir. Saldırganlığınızın nedenlerini anlamanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda olumsuz duygular içinde çalışmanıza yardımcı olabilir.

Bazı durumlarda, doktorunuz saldırgan davranışınızı tedavi etmek için ilaçlar yazabilir. Şizofreni, Alzheimer veya bipolar bozukluk varsa, duygudurum dengeleyiciler önerebilirler. Ayrıca omega-3 yağ asidi takviyesi almanızı da teşvik edebilir.

Tedavi planınız, agresif davranışınızın altında yatan nedenlere bağlı olarak değişecektir. Durumunuz ve tedavi seçenekleriniz hakkında daha fazla bilgi için doktorunuzla konuşun.

Sonuç

Agresif davranış nadiren sebepsiz olur. Agresif davranışların temel nedenlerini belirlemek, onu tetikleyen durumlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Agresif davranışınızın altında yatan nedenleri nasıl tanımlayacağınızı ve tedavi edeceğinizi öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın