Anksiyete ile mi yaşıyorsunuz? İşte Başa Çıkmak İçin 11 Yol

yorumsuz
32 views
Anksiyete ile mi yaşıyorsunuz? İşte Başa Çıkmak İçin 11 Yol

Önce nefes al: Endişeni sakinleştirmenin yolları var…

Stresli bir duruma girdiğinizde, birinin size bir sorumluluk verdiğinde veya görev üstlenmek gibi bir olay ile karşılaştığınızda kalbinizin daha hızlı arttığını ve ellerinizin titrediğini, terlediğini biliyor musunuz?

Bu endişedir – vücudumuzun strese verdiği doğal bir tepki.

Kaygılarınızın henüz neden kaynaklandığını bilemiyorsanız ve bunun üstesinden gelmek için işte size bir kaç yöntem ; arkadaşlarınız ile yada ailenizle güçlü bağlantılar kurarak onlarla daha sık görüşün sosyal olun kendinizle yalnız kalmayın. Okuyorsanız yada çalışıyorsanız sunum hazırlayıp kalabalık karşısında öz güveninizi yüksek tutarak anlatımda bulunabilirsiniz.

Tabi ki herkesin kendine özel bir çok sebepleri ve kaygıları artıracak yüksek kaygılara yol açacak bir çok nedenleri muhakkak vardır. Bu yüzden kaygılarının neden kaynaklandığını fark edip kaygı nöbetlerini kontrol edebilmek ve üstesinden gelebilmek için bunlar en önemli adımlardan sadece bir kaçıdır.

Kaygıların sebeplerini tetikleyicilerini bulmak kolay olmayabilir ve zamanda alabilir. Bu sürede endişelerinizi azaltmak ve sakinleşmenizi sağlayacak bir çok yöntem vardır.

Endişe ile baş etmenin 5 hızlı yolu…

Şayet zaman zaman endişe duyuyorsanız ve bu dikkatinizi ve günlük yaşamınızı olumsuz etkiliyorsa, durumunuza kontrol altına almanıza yardımcı olacak bir çok tıbbı ilaç terapi ve tedavi yöntemleri vardır.

Kaygılarınız yaklaşmakta olan bir olay içerisinde artarak gerçekleşiyorsa, belirtilerin daha sonra kısa sürdüğü ve olay gerçekleştikten sonra azaldığını fark edebilirsiniz.

Düşünce yapınızı sorgulayın

Olumsuz düşünceler zihninizde kök salabilir ve durumun ciddiyetini bozabilir. Bunlardan biri korkularınıza meydan okumak, doğru olup olmadıklarını sormak ve kontrolü nasıl geri alabileceğinizi görmek.

Uygulama odaklı, derin nefes alma

Toplamda 4 dakika boyunca 4 kez nefes almayı deneyin. Bu şekilde nefes egzersizi yaparak, sizi sakinleştirmeye yardımcı olacak kalp atış hızınızı düzenlemiş olursunuz.

4-7-8 tekniğinin kaygıya yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Aroma terapi kullanın

Yağ şeklinde, tütsü veya mum gibi şeyler kullanabilirsiniz, lavanta, papatya ve sandal ağacı gibi kokular çok rahatlatıcı olabilir.

Aroma terapinin beyninizdeki belirli reseptörleri harekete geçirmeye yardımcı olabileceği ve potansiyel olarak kaygıyı hafiflettiği düşünülmektedir.

Yürüyüşe çıkın veya 15 dakika yoga yapın

Bazen kaygılardan kurtulmanın en iyi yollarından biri sizi endişelendiren ortamlardan uzaklaşmak, aklınızla değil bedeninizle baş başa kalmak sizi endişelerinizden uzak tutar.

Düşüncelerini yazınız

Sizi kaygılandıran öğeleri bir deftere yazarak bir nebze olsun endişe veren düşüncelerinizi hayatınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Bu yöntem kaygılarınızın ne kadar basit hafif ve gözünüzü korkutamayacak kadar küçük olduğunu gösterecek.

Endişe ile baş etmek için 6 uzun vadeli yöntemler

Kaygı hayatınızın değişmeyen bir parçasıysa, kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak tedavi yöntemleri bulmak önemlidir. Konuşma terapisi sosyalleşme ve meditasyon gibi şeylerin bir birleşimi kaygılarınızı azaltabilir hatta önleyebilir.

Kaygılarınızı tanıyın ve kontrol altına almayı öğrenin

Kaygılarınızı kendi başınıza veya bir terapistle tanımlayabilirsiniz.

Genel Bazı Kaygı Veren Durumlar :

 • stresli bir iş veya iş ortamı
 • araba sürmek veya seyahat etmek
 • genetik – anksiyete ailenizden geçebilir
 • ilaçlardan oluşabilir
 • bazı ilaçların yan etkilerinden oluşabilir
 • travma sonrası
 • agorafobi (kalabalık veya açık alan korkusu) ve klostrofobi (küçük alan korkusu) gibi fobiler
 • kalp hastalığı, diyabet veya astım gibi bazı kronik hastalıklar
 • kronik ağrı
 • depresyon gibi başka bir akıl hastalığına sahip olmak
 • kafein ( çay, sigara, alkol ve kahve kullanımı )

Bilişsel Davranışçı Terapi (CBT)

CBT, insanların kaygıya yol açan durumlar hakkında düşünmenin ve bunlara tepki vermenin farklı yollarını öğrenmelerine yardımcı olur.

Günlük veya rutin meditasyon yapın

Dikkatli ve düzenli yapıldığında ortaya çıkan endişe veren düşünceleri beyninizi eğiterek ortadan kaldırabilirsiniz

Takviye edici gıdalar alın ve yemek düzeninizi değiştirin

Diyetinizi değiştirmek veya takviye almak kesinlikle uzun vadeli bir stratejidir. Araştırmalar bazı takviyelerin veya besinlerin kaygıların azalmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bunlar şunları içerir:

limon otu
Omega-3 yağlı asitler
ashwagandha
yeşil çay
Kediotu kökü
Kava Kava
bitter çikolata (ölçülü)

Bu bitki ve yiyeceklerin kullanımı üç ay kadar sürebilir bu yüzden kullanmadan önce şayet başka ilaçlar alıyorsanız, bitkisel ilaçları doktorunuzla görüşün.

Vücudunuzu ve zihninizi sağlıklı tutun

Düzenli egzersiz yapmak, dengeli yemekler yemek, yeterince uyumak ve sizi önemseyen insanlarla bağlantıda kalmak, kaygı semptomlarını engellemenin harika yollarıdır.

Doktorunuza ilaçlar hakkında danışın

Şayet kaygı ve endişelerinizin sizi ciddi manada rahatsız ediyorsa ve ilaç kullanabilecek duruma geldiyse mutlaka uzman bir hekimden yardım alınız ve tedaviye uzman bir hekim eşliğinde devam ediniz

Kaygım ne zaman zararlıdır?

Ne tür bir endişe ile karşı karşıya olduğunuzu tespit etmek biraz zor olabilir, çünkü bir kişinin vücudunun algılanan tehlikeye nasıl tepki gösterdiği diğer bir kişiye kıyasla tamamen farklı olabilir.

Bununla birlikte, kaygının ciddileşebileceği ve başlangıçta yönetilebilir hisseden ve ardından birkaç saat içinde kademeli olarak artan kaygı nöbetlerine dönüşebileceği söylenir. (bu azalan bir panik ataktan farklı bir durumdur)

Anksiyete nöbetlerin belirtileri

tehlike, panik veya dehşet duyguları
sinirlilik ya da huzursuzluk
hızlı kalp atış hızı
terlemek
titreme
yorgunluk veya zayıflık
gastrointestinal problemler
odaklanma zorluğu
hiperventilasyon

Aynı zamanda anksiyete ve panik atak yaşanması da mümkündür. Yukarıda belirtilen durumları hızlı yaşama, panik atakta da görülebilir.

Panik atak belirtileri

ölme korkusu
Kontrolü kaybediyormuş gibi hissetmek
kalp çarpıntısı
nefes darlığı
göğüs ağrıları veya gerginliği
mide bulantısı
baş dönmesi
ekstremitelerinizde uyuşma veya karıncalanma
sıcak ya da soğuk hissetmek

Kaygıya ne sebep olur?

Örneğin, endişe duyuyorsanız geçmişinizde yaşadığınız travmadan kaynaklanıyorsa, lisanslı bir terapistle bunun üzerinde çalışmak yardımcı olabilir. Öte yandan, eğer beyin kimyası bozulmuş ve kronik anksiyete oluşmuşsa, onu kontrol altına almak için ilaca devam etmeniz gerekebilir.

Kaygı her zaman hayatınızın bir parçası olabilir, ancak günden güne geçmemelidir. En ekstrem anksiyete bozuklukları bile, semptomların ezici olmaması için tedavi edilebilir.

Hangi tedavinin sizin için en uygun olduğunu bulduğunuzda, hayat çok daha eğlenceli ve çok daha az göz korkutucu olmalıdır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın