Anoreksiya (İştahsızlık)

yorumsuz
20 views
Anoreksiya (İştahsızlık)

İştahsızlık

Anoreksiya genel bir iştah kaybı veya yiyeceklere olan ilgi kaybıdır. Bazı insanlar “anoreksiya” kelimesini duyunca, yeme bozukluğu anoreksiya nervoza düşünürler. Ancak ikisi arasında farklılıklar var.

Anoreksiya nervoza iştah kaybına neden olmaz. Anoreksiya nervoza hastaları kasıtlı olarak kilo alımını önlemek için yiyeceklerden kaçınırlar. İştahsızlıktan muzdarip insanlar (iştahsızlık) istemeden yemeğe olan ilgisini kaybeder. İştahsızlık çoğu zaman altta yatan bir tıbbi durumdan kaynaklanır.

İştahsızlık nedenleri

Anoreksiya sıklıkla tıbbi bir sorunun belirtisi olduğundan, iştahınızda önemli bir düşüş olduğunu fark ederseniz doktorunuzla konuşun. Teknik olarak herhangi bir tıbbi sorun iştahsızlığa neden olabilir.

İştahsızlığın yaygın nedenleri arasında şunlar olabilir:

Depresyon

Depresyon sırasında bir kişi yemeğe olan ilgisini kaybedebilir veya yemek yemeyi unutabilir. Bu kilo kaybına ve yetersiz beslenmeye neden olabilir. İştah kaybının asıl nedeni bilinmemektedir. Bazen, depresyonu olan insanlar fazla da yiyebilirler.

Kanser

Bazı kanser tedavilerinin (radyasyon ve kemoterapi) neden olduğu yan etkiler de iştahı etkileyebilir. Bu tedavileri alan kişiler, mide bulantısı, yutma zorluğu, çiğneme zorluğu ve ağız yaraları görülürse iştahlarını kaybedebilir.4

Hepatit C

Hepatit C, insandan insana bulaşmış kanla temas yoluyla yayılan bir karaciğer enfeksiyonudur. Bu enfeksiyona hepatit C virüsü neden olur. Eğer tedavi edilmezse karaciğer hasarına neden olabilir. Gelişmiş karaciğer hasarı, iştahı etkileyen bulantı ve kusmaya neden olabilir. Eğer iştahsızlık yaşarsanız, doktorunuz hepatit C virüsünü kontrol etmek için kan testi isteyebilir. Diğer hepatit tipleri de aynı şekilde iştah kaybına neden olabilir.

Böbrek yetmezliği

Böbrek yetmezliği olan kişilerde sıklıkla üremi denen bir durum gözlenir, bu kanda aşırı protein olduğu anlamına gelir. Bu protein normal olarak idrarda temizlenir, ancak hasarlı böbrekler onu uygun şekilde filtreleyemez. Üremi böbrek yetmezliği olan kişilerin bulantı hissetmelerine ve yemek istememelerine neden olabilir. Bazen yemeklerin tadı farklı olur. Bazıları bir zamanlar yedikleri yiyeceklerin artık kendilerine hitap etmediğini görebilir.

Kalp yetmezliği

Kalp yetmezliği olan insanlar da iştahsızlık yaşayabilir. Bunun nedeni, sindirim sistemine daha az kan akışınızın olması ve sindirim sorunlarına neden olmasıdır. Yemek yemek rahatsız edici ve zevksiz hale gelebilir.

HIV / AIDS

İştahsızlık aynı zamanda HIV / AIDS’in ortak bir belirtisidir. HIV ve AIDS ile iştahsızlığın farklı nedenleri vardır. Her ikisi de ağızda ve dilde ağrılı yaralara neden olabilir. Acı nedeniyle, bazı insanlar yiyecek alımını azaltır veya yemek yeme isteğini tamamen kaybederler.

AIDS ve HIV’nin neden olduğu bulantı da iştahı etkileyebilir. Bulantı ayrıca HIV ve AIDS’i tedavi etmek için kullanılan bir ilacın yan etkisi olabilir. Tedaviye başladıktan sonra mide bulantısı veya iştahsızlık hissederseniz doktorunuzla konuşun. Doktorunuz mide bulantısı ile başa çıkmanıza yardımcı olacak ayrı bir ilaç verebilir.

Alzheimer hastalığı

Diğer semptomlara ek olarak, Alzheimer hastalığı (AD) olan bazı insanlar da iştahsızlık yaşamaktadır. AD’li insanlarda iştahsızlığın birkaç olası açıklaması vardır. AD ile depresyonu olan bazı insanlar, gıdaya olan ilgilerini yitirmelerine neden olmaktadır. Sonuç olarak, ağız ağrısı veya yutma zorluğu çekenler yemeğe olan ilgisini kaybedebilir.

AD’li bir kişi aktif değilse veya gün boyunca yeterince kalori yakmazsa, iştahsızlık da ortaya çıkabilir.

Doğru beslenme için ipuçları

Anoreksi veya iştahsızlık, istenmeyen kilo kaybı ve yetersiz beslenme gibi komplikasyonlara neden olabilir. Aç hissetmemeniz veya yemek yemek istemeseniz de, sağlıklı kilonuzu korumayı denemeli ve vücudunuza iyi beslemeniz çok önemlidir. İştahınızın az olduğu gün boyunca egzersiz yapmak için bazı ipuçları:

Sizi çok çabuk doyurabilecek 3 büyük öğün yerine günde 5-6 küçük öğün yiyin.

Ne zaman açsan, atıştır. Kurutulmuş meyveler, yoğurt, fındık ve cevizli börekler, peynirler, yumurtalar, protein, granola barlar ve puding gibi kalori ve proteine sahip aperatifleri seçin.

Kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacak hoş bir ortamda yiyin.

İştah kaybınız ağız ağrısından kaynaklanıyorsa, patates püresi veya tatlı gibi yumuşak yiyecekler yiyin.

En sevdiğiniz atıştırmalıkları elinizde tutun böylece hareket halindeyken yiyebilirsiniz.

Yüksek kalorili yiyecekler yiyin baharat ve soslar eklemeyi deneyin.

Yemek sırasında içecekler tüketin.

Size göre bir yemek planı oluşturmak için bir diyetisyenle görüşün.

Bir doktora ne zaman başvurulur

Ara sıra iştahsızlık endişe nedeni değildir. Anoreksiya önemli kilo kaybına neden olursa veya aşağıdakiler gibi zayıf beslenme belirtileriniz varsa doktorunuzu arayın:

fiziksel zayıflık
baş ağrısı
baş dönmesi

Yetersiz beslenme, vücudunuzun düzgün çalışmasını zorlaştırır. Ek olarak, gıda eksikliği de kas kütlesi kaybına neden olabilir.

Farklı hastalıklar iştahı azaltabileceğinden, doktorunuz mevcut sağlığınızla ilgili aşağıdaki birkaç soru sorabilir.

Şu anda herhangi bir hastalık için herhangi bir ilaç kullanıyor musunuz?
Kilonuzda son değişiklikler oldu mu?
İştah kaybınız yeni mi yoksa eski bir semptom mu?
Hayatında şu anda seni üzen herhangi bir olay var mı?

Altta yatan bir tıbbi sorunu teşhis etmek için kullanılan testler, vücudunuzun içini detaylı olarak gösteren bir görüntüleme testi (X-ışını veya MRI) içerebilir. Görüntüleme testleri, iltihaplanma ve kötü huylu hücreleri kontrol edebilir. Doktorunuz ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonunuzu incelemek için bir kan testi veya idrar testi isteyebilir.

Sonuç olarak Anoreksinin veya iştah kaybının üstesinden gelmek genellikle altta yatan nedenin tedavisini içerir. Doktorunuz, yemek planlama ve doğru beslenme konusunda tavsiye almak için tescilli bir diyetisyenle birlikte çalışmayı önerebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 30 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın