Reflü Hastalığı

yorumsuz
28 views
Reflü Hastalığı

Asit Reflü

Reflü mide ekşimesi veya asit hazımsızlığı, gıda borusunda veya göğüs kemiğinin arkasında istenmeyen bir yanma hissi ile birlikte görülür. Reflüye sebep olan durumları bilmek, mide yanmasını durdurabilir ve hatta önleyebilir. Tedavi sırasında mide ekşimesi yapan ilaçlardan, reçetesiz satılan ilaçlar ve tahrişe neden olabilecek bazı yiyecek ve içeceklerden kaçınılması öngörülür.

Mide ekşimesi hakkında bilinmesi gerekenler:

Asit reflü, göğüste alt bölgede mide ekşimesi olarak bilinen yanma ağrıları gösteren yaygın bir durumdur. Mide asidi tekrar yemek borusuna ulaştığında görülür. Asit reflü aynı zamanda mide ekşimesi, asit hazımsızlığı veya pirosis olarak da bilinir. Midedeki asitin bir kısmı yemek borusuna geri döndüğünde oluşur. Reflü, genellikle yemek yedikten sonra alt göğüs bölgesinde yanma hissi yaratır.

Nedenleri yeme bozukluğu, obezite ve egzersiz eksikliğidir.
En önemli belirtisi, mide asidinden kaynaklanan boğazda veya göğüste yanma hissidir.
Çoğu durumda, mide ekşimesi genel sağlık üzerinde çok az etkiye sahiptir.
(proton pompası inhibitörleri) dahil olmak üzere pek çok tedavi yöntemi vardır.

Nedenleri

Arada sırada mide yanması normaldir, şayet yanma hissi devamlı ve şiddetliyse uzman hekime gitmek gerekir. Tekrarlayan asit reflü, gastroözofageal reflü hastalığının (GERD veya GORD) tanısı ile sonuçlanır ve sağlığını için ciddi sonuçlar doğurabilir ve buna bağlı başka hastalıklara yol açabilir.

Gastroözofageal reflü hastalığı her yaştan insanda görülür ve bunun nedeni genellikle fazla kilolu olmak, sigara içmek, çok yemek yemek, yemek yedikten sonra 2-3 saat içinde uyumak, yemeklerde fazla tuz kullanmak, çikolata, kafein, gazlı içecekler ve asitli meyve suları tüketmek ve düşük egzersiz gibi yaşam tarzı faktörlerine bağlanabilir.

Belirtileri

Mide ekşimesi belirtileri çoğu hasta için oldukça açık ve belirgindir. En sık görülen belirtisi, mide asidinin neden olduğu göğüs ve boğazda bazen yanan bir sıcaklık hissidir.

Diğer belirtiler şunlardır:

göğsün ortasında yanma hissi
çeneye kadar yükselen ağrı hissi
yanma ve hazımsızlık benzeri ağrı
ağızda buruk ve ekşi bir tat

Egzersizler

Kilo vermeye çalışın, spor yapın. Sigarayı alkolü bırakın. Bol giysiler giyin. Dik oturun dik durmaya çalışın. Karın bölgesini çalıştırın egzersiz yapın. Kemerinizi bol tutun çok sıkmayın. Baharatlı kafeinli tuzlu yiyecek ve içeceklerden uzak durun.

Diğer GERD belirtileri şunları içerir:

kuru, kalıcı öksürük
hırıltılı
astım ve tekrarlayan pnömoni
mide bulantısı
kusma
ağrı, ses kısıklığı veya larenjit gibi boğaz problemleri
yutkunma zorluğu veya ağrı
göğüs veya üst karın ağrısı
diş çürümesi
ağız kokusu

Riskler ve komplikasyonlar

Tedavi olunmasa, GERD, kanser riskinin artması dahil uzun vadede ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Mide asidine sürekli maruz kalmak yemek borusuna zarar verebilir ve aşağıdakilere yol açar:

Özofajit: Yemek borusunun astarı iltihaplanır, bazı durumlarda tahrişe, kanamaya ve ülserasyona neden olur
Striktürler: Mide asidinin yol açtığı hasar yara oluşumuna ve yutmanın zorluğuna neden olur, yemek borusu içinde yiyeceklerin dolaşımı sırasında sıkışmaya neden olur
Barrett özofagusu: Mide asidine tekrar tekrar maruz kalmanın, kanser hücrelerinde gelişme potansiyeli olan özofagusu kaplayan hücrelerde ve dokularda değişikliklere neden olduğu ciddi bir komplikasyondur.
Hem özofajit hem de Barrett özofagusu daha yüksek kanser riski ile ilişkilidir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın