Bilincin Azalması

yorumsuz
10 views
Bilincin Azalması

Bilincin Azalması Nedir?

Bilincin temel özellikleri mekana ve zamana göre uyanık kalmaktır. Uyanık kalmak etrafınızdaki insanlara ve olaylara uygun şekilde tepki verebileceğiniz anlamına gelir. Yer ve zaman odaklı olmak, kim olduğunuzu, nerede olduğunuzu, nerede yaşadığınızı ve saatin ne olduğunu bilmek anlamına gelir. Bilinç azaldığında, uyanık kalma, farkında olma ve yönlendirilme yeteneğiniz bozulur. Bilinç kaybı, acil bir tıbbi durum olabilir.

Bilinç ve beyin

Beyin nihayetinde bilincin korunmasından sorumludur. Beyniniz düzgün çalışması için belirli miktarlarda oksijen ve glikoz gerektirir. Tükettiğiniz birçok madde beyin kimyanızı etkileyebilir. Bu maddeler bilincin korunmasına veya azaltılmasına yardımcı olabilir. Örneğin, kafein bir uyarıcıdır, yani beyin aktivitenizi yükseltir. Kafein, kahve soda ve çikolata gibi her gün tükettiğiniz birçok yiyecek ve içeceklerde bulunur. Öte yandan, ağrı kesici ve sakinleştiriciler sizi uykulu yapar. Bu yan etki, bilinç bozukluğunun bir işaretidir. Beyin hücrelerinize zarar veren hastalıklar da bilinç kaybına neden olabilir. Koma, en ciddi bilinç bozukluğu seviyesidir.

Azalmış bilinç belirtileri

Bilinç azalması ile ilişkili olabilecek semptomlar şunları içerir:

Nöbetler
Bağırsak ya da mesane fonksiyon kaybı
Dengesizlik-
Düşme
Yürüme zorluğu
Bayılma
Baş dönmesi
Düzensiz kalp atışı
Hızlı nabız
Düşük kan basıncı
Terlemek
Ateş
Yüz, kol veya bacaklardaki zayıflık

Azaltılmış bilinç türleri

Bilinç bozukluğu türleri şunlardır:

Kafa karışıklığı
Dezoryantasyon
Psikolojik Rahatsızlık
Uyuşukluk
Sersemlik
Koma

Kafa Karışıklığı

Kafa karışıklığı net düşüncenin yokluğuyla işaretlenir ve karar vermenin zayıf olmasına neden olabilir.

Dezoryantasyon

Dezoryantasyon bozukluğu insanlar, yerler, nesneler ve zamanla nasıl bir ilişki kurduğunuzu anlayamamanızdır. Dezoryantasyon bozukluğunun ilk aşaması genellikle şu andaki çevrenizin farkındalığı ile ilgilidir.

(örneğin, neden hastanedesiniz). Bir sonraki aşama zamana göre (yıl, ay, gün) olarak şaşırmanızdır. Bu, yerine göre dezoryantasyon bozukluğu izler, bunun anlamı nerede olduğunuzu bilmiyor olmanızdır.

Psikolojik

Eğer psikolojik rahatsızlığını varsa düşünceleriniz karışık ve mantıksızdır. Bu tür rahatsızlığı olan insanlar genellikle kafaları karışıktır. Duygusal tepkiler korkudan öfkeye kadar değişebilir. Bu insanlar sık sık tedirgindir ve bilinci karışıktır.

Uyuşukluk

Uyuşukluk, hissetme ile ilgili azalmış bir bilinç halidir. Uyuşuksanız, çalar saatin sesi veya ateşin varlığı gibi uyarıcılara cevap veremeyebilirsiniz.

Sersemlik

Sersemlik, ağrı dışında herhangi bir uyarana yanıt vermenin çok zor olduğu durumdan daha çok azalmış bilinç düzeyidir.

Koma

Koma en derin ve belirgin bir bilinç düzeyidir, bu durumda bilinç tamamen kapalıdır. Eğer komadaysanız acı, sızı dahil hiçbir uyarıya cevap veremezsiniz.

Bilincin azalmasının ortak nedenleri

Bilincin azalmasının ortak nedenleri arasında şunlar vardır:

İlaçlar
Alkol
Madde bağımlılığı
Bazı ilaçlar
Epilepsi
Düşük kan şekeri
Felç
Beyine oksijen eksikliği

Bilincin altında yatan diğer nedenler arasında şunlar vardır:

Beyin kanaması
Alzheimer hastalığı gibi demans
Kafa travması
Beyin tümörü
Kalp hastalığı
Sıcak çarpması
Karaciğer hastalığı
Üremi veya son dönem böbrek yetmezliği
Şok

Doktorunuza Göründüğünüzde

Bilinç azalmasının tanı ve tedavisi tam olarak tıbbı geçmişiniz ve ayrıntılı bir nörolojik değerlendirme içeren fizik muayene ile başlar. Doktorunuz diyabet, epilepsi veya depresyon gibi herhangi bir tıbbi probleminizi bilmek isteyecektir. İnsülin veya antikonvülsanlar gibi aldığınız ilaçları sorarlar. Ayrıca, yasadışı uyuşturucuları, reçeteli ilaçları veya alkolü kötüye kullanma geçmişiniz olup olmadığını da soracaklardır.

Bütün geçmişinize ve fiziksel durumunuza ek olarak, doktorunuz aşağıdaki testleri de isteyebilir:

Tam kan sayımı (CBC). Bu kan testi düşük bir hemoglobin seviyesine sahip olup olmadığını gösterir, ki bu da kansızlığa işaret eder. Yüksek bir beyaz kan hücresi (WBC) sayısı, menenjit veya zatürree gibi enfeksiyonları gösterir.
Toksikoloji ekranı. Bu test, sisteminizdeki ilaçların, yasadışı ilaçların ve zehirlerin varlığını ve seviyelerini tespit etmek için bir kan veya idrar örneği kullanır.
Elektrolit paneli. Bu kan testleri sodyum, potasyum, klorür ve bikarbonat seviyelerini ölçer.
Karaciğer fonksiyon testleri. Bu testler, kanınızdaki proteinleri, karaciğer enzimlerini veya bilirubin seviyelerini ölçerek karaciğerinizin sağlığını belirler.
Elektroensefalogram (EEG). Bu test beyin aktivitesini değerlendirmek için kafa derisi elektrotlarını kullanır.
Elektrokardiyogram (EKG) Bu test, kalbinizin elektriksel aktivitesini ölçer (kalp atış hızı ve ritim gibi).
Göğüs röntgeni. Doktorlar bu görüntüleme testini kalp ve akciğerleri değerlendirmek için kullanırlar.
Kafa BT taraması. BT taraması, beynin yüksek çözünürlüklü görüntülerini oluşturmak için bilgisayarları ve dönen X ışınlarını kullanır. Doktorlar bu görüntülerde anormallikleri bulmak için kullanır.
Kafa MR’ı. MR, beynin yüksek çözünürlüklü görüntülerini oluşturmak için nükleer manyetik rezonans görüntüleme kullanır.

Azaltılmış bilinç tedavisi

Bilincin azalması, buna neyin sebep olduğuna bağlıdır. İlaçları değiştirmeniz, yeni tedaviye başlamanız veya altta yatan nedene yönelik semptomları tedavi etmeniz gerekebilir. Örneğin, acil bir tıbbi tedaviye ve bir beyin kanamasını tedavi etmek için muhtemelen ameliyat olmaya ihtiyacınız var. Öte yandan, Alzheimer’ın tedavisi yok. Bu durumda, sağlık personelleri semptomları tedavi etmek ve yaşam kalitenizi mümkün olduğu kadar korumak için stratejiler geliştirmek için sizinle birlikte çalışacaktır.

Bilinciniz azalmış olabileceğini düşündüğünüz andan itibaren doktorunuzla konuşun. Tedavinize en kısa sürede başlayabilirler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın