Çürük ( Morarma )

yorumsuz
15 views
Çürük ( Morarma )

Çürük Oluşumu ( Morarma )

Siyah ve mavi işaretler genellikle morluklarla ilişkilendirilir. Deride travma nedeniyle bir çürük veya kontüzyon görülür. Travma örnekleri, vücudun bir bölgesine kesilmiş ya da darbelidir. Yaralanma, kılcal damarlar denilen küçük kan damarlarının patlamasına neden olur. Cildin yüzeyinin altına kan sıkışıyor ve bu da çürüklere neden oluyor.

Çürükler her yaşta ortaya çıkabilir. Bazı morluklar çok az ağrı ile ortaya çıkar ve bunları fark etmeyebilirsiniz. Morluklar yaygın olsa da, tedavi seçeneklerinizi ve durumunuzun acil tıbbi yardım gerektirip gerektirmediğini bilmek önemlidir.

Morluklara neden olan durumlar

Morlukların çoğu fiziksel yaralanmalardan kaynaklanır. Bazı altta yatan koşullar morarmayı daha yaygın hale getirebilir. İşte 16 olası morarma nedeni.

Spor yaralanmaları

Spor yaralanmaları, egzersiz sırasında veya bir spora katılırken meydana gelen yaralanmalardır.
Bunlar arasında kırık kemikler, suşlar ve burkulmalar, çıkıklar, yırtık tendonlar ve kas şişmesi bulunur.
Spor yaralanmaları travma veya aşırı hareketten oluşabilir.

Beyin sarsıntısı

Bu, başınıza gelen bir darbeden sonra meydana gelebilecek hafif bir travmatik beyin hasarıdır. Beyin sarsıntısı belirtileri hem yaralanma ciddiyetine hem de yaralanan kişiye göre değişir. Hafıza problemleri, karışıklık, uyuşukluk veya halsiz hissetme, baş dönmesi, çift görme veya bulanık görme, baş ağrısı, bulantı, kusma, ışığa veya gürültüye duyarlılık, denge sorunları ve uyaranlara verilen yavaşlama reaksiyonu bazı olası belirtilerdir. Belirtiler hemen başlayabilir veya kafa travmasını takiben saatler, günler, haftalar veya hatta aylarca gelişmeyebilir.

Trombositopeni

Trombositopeni, normalden düşük trombosit sayısını ifade eder. Çok çeşitli koşullardan kaynaklanabilir.
Belirtiler şiddete göre değişebilir. Belirtiler arasında kırmızı, mor veya kahverengi morluklar, küçük kırmızı veya mor noktalara sahip bir kızarıklık, burun kanaması, diş eti kanaması, uzun süreli kanama, dışkı ve idrarda kan, kanamalı kusma ve ağır adet kanaması sayılabilir.

Lösemi

Bu terim, kemik iliğindeki beyaz kan hücrelerinin kontrolden çıktığı zaman ortaya çıkan çoklu kan kanseri türlerini tanımlamak için kullanılır. Lösemiler, başlangıçlı (kronik veya akut) ve dahil olan hücre tiplerine (miyeloid hücreler ve lenfositler) göre sınıflandırılır. Yaygın semptomlar arasında aşırı terleme, özellikle geceleri, dinlenmeyle gitmeyen halsizlik ve kontrolsuz kilo kaybı, kemik ağrısı ve hassasiyet bulunur. Ağrısız, şişmiş lenf düğümleri (özellikle boyun ve koltuk altlarında), karaciğer veya dalakta genişleme, ciltte kırmızı lekeler (peteşi), kolayca kanama ve kolayca morarma, ateş veya üşüme ve sık görülen enfeksiyonlar da olası semptomlardır.

Von Willebrand hastalığı

Von Willebrand hastalığı, von Willebrand faktörü (VWF) eksikliğinden kaynaklanan kanama bozukluğudur.
İşlevsel VWF seviyeleriniz düşükse, trombositleriniz düzgün şekilde pıhtılaşamaz ve bu da uzun süreli kanamaya neden olur. En sık görülen semptomlar kolay morarma, aşırı burun kanamaları, yaralanma sonrası uzun süreli kanama, diş etlerinden kanama ve adet sırasında anormal derecede kanamadır.

Kafa yaralanması

Bu, beyninizin kafatasınız veya kafa deriniz  herhangi bir durumda yaralanmasıdır. Sık görülen kafa yaralanmaları sarsıntıları, kafatası kırıklarını ve kafa derisi yaralarını içerir. Kafa yaralanmaları genellikle yüze veya kafaya yapılan darbelerden veya kafayı şiddetli bir şekilde sallayan hareketlerden kaynaklanır. Tüm kafa travmalarını ciddiye almak ve doktor tarafından muayene edilmek önemlidir. Tıbbi bir acil durumu işaret eden tehlikeli semptomlar arasında bilinç kaybı, nöbetler, kusma, denge veya koordinasyon problemleri, anormal göz hareketleri, kalıcı veya kötüleşen baş ağrısı, kas kontrolü kaybı, hafıza kaybı, kulaktan veya burundan berrak sıvı sızıntısı ve aşırı uykululuk sayılabilir.

Ayak bileği burkulması

Bu durum bacağın kemiklerini ayağa saran ve bağlayan sert doku bantlarının (ligament) yaralanmasıdır. Ayak bileği eklemini normal pozisyonundan dışarı zorlayarak, ayak aniden büküldüğünde veya yuvarlandığında meydana gelir. Şişlik, hassasiyet, morarma, ağrı, etkilenen ayak bileğine ağırlık verememe, ciltte renk değişikliği ve sertlik olası belirtilerdir.

Kas gerilmeleri

Kas gerilmesi, kas aşırı gerildiğinde veya aşırı kullanım veya yaralanma nedeniyle yırtıldığında meydana gelir. Belirtileri ani başlangıçlı ağrı, sınırlı hareket aralığı, morarma veya renk değişikliği, şişme, “düğümlenmiş” bir his, kas spazmları ve sertliği içerir. Hafif ila orta dereceli durumlarda evde istirahat, buz kompresyon ve bazı ilaçlar ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Ağrılı morarma veya şişlik bir hafta içinde azalmazsa veya daha da kötüleşirse, yaralanan bölge uyuşuyor veya kanıyorsa, yürüyemiyorsanız veya kollarınızı hareket ettiremiyorsanız acil tıbbi yardım alın.

Hemofili A

Bu durum kişinin pıhtılaşma faktörü olarak adlandırılan belirli protein seviyelerinin bulunmadığı veya düşük olduğu ve bunun sonucu olarak kanın pıhtılaşmadığı kalıtsal bir kanama bozukluğudur. Hastalık semptomları, vücudun pıhtılaşma faktörlerini nasıl VIII, IX veya XI yaptığını belirleyen genlerdeki bir kusurdan kaynaklanır. Bu faktörlerin eksikliği, kolay kanamaya ve etkilenen bireylerde kanın pıhtılaşmasına neden olur. Spontan kanama, kolay morarma, burun kanamaları, diş etleri kanaması, ameliyat veya yaralanma sonrası uzun süreli kanama, eklemlere kanama, iç kanama veya beyinde kanama diğer olası semptomlardır.

Noel hastalığı (hemofili B)

Bu nadir görülen genetik bozukluk ile vücut, kanın yanlış şekilde pıhtılaşmasına neden olan çok az veya hiç faktör IX üretmez. Genellikle bebeklik döneminde veya erken çocukluk döneminde teşhis edilir. Uzun süreli açıklanamayan kanama, aşırı morarma, diş etlerinden kanama veya uzun süreli burun kanamaları semptomların bazılarıdır. Açıklanamayan kan idrarda veya dışkıda görülebilir ve iç kanama eklemlerde toplanabilir, bu da ağrıya ve şişmeye neden olur.

Faktör VII eksikliği

Bu durum vücut ya yeterli faktör VII üretmediğinde ya da genellikle başka bir sağlık durumdan dolayı faktör VII’nin üretimine engel oluyorsa oluşur. Belirtileri doğum yaptıktan, ameliyat geçirdikten veya yaralanmaktan sonra anormal kanama veya kolay morarma; burun kanaması; diş eti kanaması ve ağır veya uzun süreli adet dönemleri. Daha ciddi vakalarda semptomlar; bağırsaklarda, midede, kaslarda veya kafada kanamalardan oluşabilir.

Faktör X eksikliği

Stuart-Prower faktör eksikliği olarak da adlandırılan faktör X eksikliği, kanda faktör X olarak bilinen proteine sahip olmamanın neden olduğu bir durumdur. Bozukluk ailelerde genler yoluyla (kalıtsal faktör X eksikliği) geçebilir, ancak bazı ilaçlar veya başka bir tıbbi durumdan (edinilmiş faktör X eksikliği) de oluşabilir. Faktör X eksikliği kanın normal pıhtılaşma mekanizmasında kesintilere neden olur. Belirtileri doğum yaptıktan, ameliyat geçirdikten veya yaralanmaktan sonra anormal kanama veya kolay morarma; burun kanaması; diş eti kanaması ve ağır veya uzun süreli adet dönemleri. Daha ciddi vakalarda semptomlar; bağırsaklarda, midede, kaslarda veya kafada kanamalardan oluşabilir.

Faktör V eksikliği

Bu, kan pıhtılaşma mekanizmasının önemli bir parçası olan proaccelerin olarak bilinen faktör V eksikliğinden kaynaklanır. Eksikliği, yetersiz pıhtılaşmaya neden olur; bu da ameliyat veya yaralanma sonrası uzun süreli kanamaya neden olur. Edinilmiş faktör V eksikliği, bazı ilaçlar, altta yatan tıbbi durumlar veya otoimmün bir reaksiyondan kaynaklanabilir. Belirtileri doğum yaptıktan, ameliyat geçirdikten veya yaralanmaktan sonra anormal kanama veya kolay morarma; burun kanaması; diş eti kanaması ve ağır veya uzun süreli adet dönemleri. Daha ciddi vakalarda semptomlar; bağırsaklarda, midede, kaslarda veya kafada kanamalardan oluşabilir.

Faktör II eksikliği

Bu, kan pıhtılaşma mekanizmasının önemli bir parçası olan protrombin olarak da bilinen bir faktör II eksikliğinden kaynaklanır. Bu çok nadir kan pıhtılaşma bozukluğu, bir yaralanma veya ameliyattan sonra aşırı veya uzun süreli kanamaya neden olur. Belirtileri doğumda göbek kanadı kanaması, açıklanamayan morarma, uzun süreli burun kanaması, diş eti kanaması, ağır veya uzun süreli adet kanaması ve organlarda, kaslarda, kafatasında veya beyinde iç kanamasıdır.

Varisli damarlar

Variköz venler damarlar düzgün çalışmadığında oluşur, bu da genişlemelerine ve kanla aşırı doldurulmalarına neden olur. Birincil semptomlar oldukça görünür şekilsiz damarlardır. Ayrıca genişlemiş damarların üzerinde veya çevresinde şişlik, ağırlık ve ağrı olabilir. Ciddi durumlarda, damarlar kanayabilir ve ülser oluşturabilir. Varisli damarlar en sık bacaklarda görülür.

Derin ven trombozu (DVT)

Derin ven trombozu, vücudun derinliklerinde bulunan bir damarda kan pıhtısı oluştuğunda meydana gelen ciddi bir durumdur. Belirtiler arasında ayak, ayak bileği veya bacağın şişmesi (genellikle bir tarafta), etkilenen bacağında baldır ağrısı ve ayak bileğinde ciddi veya açıklanamayan ağrı bulunur. Diğer belirtiler arasında etkilenen bölgedeki cildin soluk veya kırmızımsı veya mavimsi bir renk almasıdır. DVT’ler akciğerlere hareket edebilir ve pulmoner emboliye neden olabilir.

Morluk Çeşitleri?

Vücudunuzdaki konumlarına göre üç tür morluk vardır:

Deri altı morluklar derinin hemen altında görülür.
İntramüsküler morluklar altta yatan kaslarda görülür.
Kemiklerde periyodik morluklar görülür.

Morluk belirtileri nelerdir?

Morluk belirtileri nedene bağlı olarak değişir. Derinin solması genellikle ilk belirtidir. Genellikle siyah ve mavi olsalar da morluklar şunlar olabilir:

kırmızı
yeşil
mor
kahverengi
morluk iyileşirken en sık görülen sarımsı renk

Ayrıca, morarma alanında acı ve hassasiyet yaşayabilirsiniz. Bu semptomlar genellikle morluk iyileşirken oluşur. Morlukların renkli evreleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Şiddetli belirtiler

Diğer belirtiler daha ciddi bir durumu gösterir. Aşağıdaki durumlarda tıbbi yardım alın:

Morarma bölgesinde şişlik ve ağrı
Sert bir darbe veya düşüşten sonra oluşan morarma
Şüphelenilen bir kemik kırılması ile birlikte meydana gelen morarma
Sebepsiz yere morarma
Dört hafta sonra iyileşmeyen morarma
Tırnaklarınızın çevresinde acı veren morarma
Diş etlerinizden, burnunuzdan veya ağzınızdan kanama ile birlikte gelen morarma
İdrar, dışkı veya gözlerdeki kanla birlikte morarma
Ayrıca aşağıdakiler varsa bir sağlık kuruluşu gidin ve doktora görünün:

Özellikle yinelenen ve açıklanamayan morarma
Acı vermeyen morluklar
Aynı bölgede tekrar ortaya çıkan morluklar
Bacaklardaki siyah morluklar

Bacaklarınızdaki mavi morluklar varisli damarlardan gelebilir, ancak siyah morluklar bir kan pıhtısının gelişimi olan derin ven trombozunu (DVT) gösterebilir. Bu hayatı tehdit edici olabilir.

Morluklara ne sebep olur?

İnmede veya dizde görünen açıklanamayan morluklar farkında olmadan kapıya, yatak bazasına, direk yada sandalyeye çarparak oluşabilir.

Morlukların diğer yaygın nedenleri arasında şunlar vardır:

Spor yaralanmaları
Araba kazaları
Beyin sarsıntısı
Kafa yaralanması
Ayak bileği burkulması
Kas gerilmesi
Birisinin size vurması yada topa vurmak gibi darbeler
Kanı azaltan ilaçlar ve takviyeleri

Yanma, düşme veya yaralanmalardan sonra oluşan morluklar normaldir. Bu morluklar vücudunuzun doğal iyileşme sürecinin bir parçası olarak oluşur. Çoğu durumda, endişelenecek bir şey yoktur. Bununla birlikte morluk bölgesinde irin, berrak sıvı veya kan üreten bir yaranız varsa, derhal bir sağlık hizmeti veren kuruma başvurun. Bunlar bir enfeksiyonun belirtileri olabilir.

Bir çocukta açıklanamayan bir morluk varsa, nedenini belirlemek için onları sağlık uzmanlarına götürün. Bu morarma ciddi bir hastalığın bir işareti olabilir.

Bazı ilaçlar da morarma olasılığını arttırır. Bu özellikle kan inceltici ve kortikosteroid durumlarındadır. Balık yağı gibi ve bazı bitkisel takviyelerin kanı inceltici etkileri vardır ve morluklara neden olabilir. Ayrıca enjeksiyondan sonra veya sıkı kıyafetler giydikten sonra morarma hissedebilirsiniz.

Çürükler ayrıca yaşlı erişkinlerde daha yaygın olma eğilimindedir. Yaşlandıkça cildiniz incelir ve cildinizin altındaki kılcal damarlar kırılmaya daha yatkın hale gelir.

Kadınlar morarmaya daha yatkındır. Çoğu durumda bu endişe edilecek bir şey değildir. Bununla birlikte bu yeni bir durum ise olası nedenleri ve tedavi seçenekleri hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.

Kanama bozuklukları

Bazen morarma, yaralanma ile ilgili olmayan altta yatan bir durumdan kaynaklanır. Çok sayıda kanama bozukluğu sık morarmaya neden olabilir. Bu durumlar şunları içerir:

Von Willebrand hastalığı
Hemofili A
Noel hastalığı
Faktör VII eksikliği
Faktör X eksikliği
Faktör V eksikliği
Faktör II eksikliği

Morluklar nasıl tedavi edilir?

Çürükleri evde aşağıdaki seçeneklerden bazıları ile tedavi edebilirsiniz:

Şişliği azaltmak için bir buz torbası kullanın. Çürük bölgeye doğrudan koymaktan kaçınmak için torbayı beze sarın. Buzları 15 dakika boyunca çürük alanda bırakın. Gerektiğinde her saat bunu tekrarlayın.
Çürük bölgeyi dinlendirin.
Mümkünse, kanın çürük dokusuna yerleşmesini önlemek için çürük bölgenizi kalbinizin üzerinde tutun.
Bölgedeki ağrıyı azaltmak için ağrı kesici bir ilaç alabilirsiniz. Kanamayı artırabileceğinden kan sulandırıcı ilaçlardan kaçının.
Kollarınızda ve bacaklarınızdaki morlukları korumak için uzun kollu elbiseler ve pantolonlar giyin.

Morluk nasıl önlenir?

Muhtemelen hiç morarma yaşamadan hayatınıza devam edemezsiniz. Ancak oyun oynarken, egzersiz yaparken ve araba kullanırken ihtiyatlı davranarak morarma ve çürüme oluşmasını önleyebilirsiniz.

Bu alanlarda morarma olmaması için spor yaparken ya da oyun oynarken dizlerinize, dirseklerinize ve kollarınıza koruyucular kullanın. Spor yaparken morarma riskini azaltır:

Dizlik
Omuz yastıkları
Kalça korumaları
Uyluk pedleri

Morluklardan zaman zaman oluşan siyah ve mavi lekeler normal bir olaydır. Çürükler rahatsız edici olabilir, ancak tıbbi bir durumla ilişkilendirilmedikleri sürece genellikle kendi başlarına iyileşirler. Bir çürük üç hafta içinde düzelmezse sağlık uzmanınıza danışın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın