Göz Çevresinde Morarma

yorumsuz
19 views
Göz Çevresinde Morarma

Göz Morarması Neden Olur?

Gözün kararması, göz çevresindeki morarma görünümüdür. Genellikle kafa veya yüze gelen travmanın sonucu, derinin altında kanamaya neden olur. Bu renk bozulmasına veya morarmaya neden olan şeydir.

Gözün morarması çoğu zaman ciddi değildir ancak bazen kafatası kırığı gibi tıbbi bir acil durumun bir göstergesi olabilir. Göz morarması ayrıca göz çevresindeki morluklar olarak da adlandırılır.

Burun ameliyatı veya yüz germe gibi bazı cerrahi işlemlerden sonra göz morarması ortaya çıkabilir. Alından veya burnundan çıkan kan, gözün çevresine sızdığından göz morarması oluşabilir.

Birkaç gün boyunca, göz çevresindeki morlukların siyah ve mavi rengi sarı veya yeşile döner. Çünkü derinin altındaki kan sonunda parçalanır ve çevresindeki dokulara emilir. Deri içinde toplanan kan miktarına bağlı olarak, dokuların normal renge dönmesi iki hafta kadar sürebilir.

Teşhis

Göz morluluğu için tıbbi tedavi ararsanız, doktorunuz temel bir muayene yapacaktır. Doktorunuz gözlerinizin içine bir ışık tutarak test edecek ve ayrıca parmaklarını gözlerinizle takip etmenizi isteyecektir.

Kafatasının kırıldığından şüpheleniliyorsa, yüzünüzün ve kafanızın BT taraması ve X-ışını testini isteyecektir. Bir göz yaralanması şüphesi varsa, bir göz doktoruna yönlendirileceksiniz.

Kafa travmasından şüpheleniliyorsa, beyin cerrahına yönlendirileceksiniz. Yüzdeki kırıklardan şüpheleniliyorsa, bir KBB uzmanına yönlendirileceksiniz.

Gözün morarmasına muhtemel olan durumlar:

kırık burun
sarsıntı
dang humması
hemofili A
hemofili B
epidural hematom
Kafa yaralanması
faktör II eksikliği
faktör V eksikliği
faktör VII eksikliği
faktör X eksikliği
sarsılmış bebek sendromu
kafatası kırığı
subdural hematom
von Willebrand hastalığı

Tedavi

Küçük yaralanma nedeniyle moraran gözlere buz uygulayabilirsiniz, dinlendirebilir ve ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilebilirsiniz. Herhangi bir görsel değişiklik veya kalıcı bir ağrınız varsa doktorunuzla görüşebilirsiniz. Eğer morarmaya ağrı eşlik ederse, 20 dakika boyunca soğuk bir kompres uygulayın, ardından 20 dakika boyunca nemli bekletin. Şişlik azaldığında, kanın emilimini arttırmaya yardımcı olmak için ılık bir kompres uygulayabilirsiniz.  Etkilenen bölgeye baskı yapmaktan kaçının.

Göz morarması tedavisi için kullanabileceğiniz birçok ev yöntemleri var. Bir buz torbası en iyi yöntemdir. Bazen insanlar donmuş çiğ et paketleri kullanırlar. Etin zararlı bakteri içerebileceği için bundan kaçınmak en iyisidir.

Arnica, şişliği azaltmak için iyi bir bitkisel ilaçtır. Ancak bu ev yapımı ilaçla dikkatli olun. C ve K vitaminleri de iyileşmeyi teşvik edecek ve şişliği azaltacaktır.

Çocuklarda Göz Morarması

Küçük çocukların, gün boyunca bir kerede 15 dakika boyunca gözlerine yerleştirilmiş soğuk bir kompres uygulayın. Ayrıca bir göz koruyucu takmaları gerekebilir, çünkü şişme gözün kapanmasına neden olabilir.

Evde, çocuğunuzun kafasını bir veya iki gün boyunca dik tutmasını sağlayın. Onları çok aktif olmalarını engellemeye çalışın. Ayrıca, çocuğunuzun gözlerini ovmasını önleyin.

Acil tıbbi tedavi ne zaman yapılmalı

Göz morarmasına tıbbi müdahale gerektirebilecek çeşitli semptomlar eşlik eder.

Göz morarması, yüz kırığının yayılması olabilir. Yüzünüzdeki veya kafatasında ki kırık kemikler için acil tıbbi yardım almanız gerekir.

Baş ağrıları devam ederse veya görme veya bilinç kaybı yaşarsanız, göz morarması bir beyin sarsıntısı veya kırığın belirtisi olabilir. Bu sarsıntının diğer belirtileri şunlardır:

mide bulantısı
kusma
baş dönmesi
uyuşukluk
hafıza sorunlarının

Bir diğer ciddi endişe de kulağınızdan kan veya berrak sıvı akmasıdır. Göz kürenizin yüzeyindeki kan da endişe kaynağıdır. Bu, yırtılmış bir göz küresinin veya gözdeki hasarlı kan damarlarının bir işareti olabilir. Bu, gözünüzü hareketsiz hale getirebilecek ve görüşünüzü bulanıklaştırabilecek ilave şişme ve enfeksiyonlara neden olabilir.

Komplikasyonlar

Çok düşük bir ihtimal olmasına rağmen, herhangi bir travma belirtisi olmayan bir çocukta göz morarması, miyeloid löseminin erken bir belirtisi olabilir.

Sonuç Olarak

Çoğu göz morarma vakası evde buz, dinlenme ve ağrı kesiciler ile tedavi edilebilir. Çürükler iyileştikçe ve kan yavaşça cildinize geri emildiğinden göz morarması iki hafta içerisinde düzelir.

Göz morarması iyileşirken kaçınılması gerekenler şunlardır:

çok fazla baskı uygulamak
etkilenen bölgeye ısı koymak
spor yapmak ya da size zarar verecek şekilde aşırı aktif olmak

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 6 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın