Koma Hali

yorumsuz
17 views
Koma Hali

Komaya Neden Olan Nedir?

Koma uzun süreli bir bilinçsizlik halidir. Beynin bir kısmı geçici veya kalıcı olarak hasar gördüğünde bir koma oluşur. Bu hasar bilinçsizliğe ses ve ışık gibi uyaranlara cevap vermeme ile sonuçlanır. “Koma” kelimesi, “derin uyku” anlamına gelen Yunanca “koma” kelimesinden türemiştir.

Komanın bir çok potansiyel nedeni var. Bunlar yaralanma veya hastalıktan felce, tümörlere, alkol ve uyuşturucu kullanımına kadar uzanmaktadır.

Komada olan bir kişi istediği şekilde hareket edemez. Çevrelerini düşünemez, konuşamaz veya cevap veremezler. Solunum ve kan dolaşımı gibi önemli fonksiyonlarda değişiklik olur.

Koma tıbbi bir acil durumdur. Sağlık hizmeti sağlayıcıları beyin ömrünü ve işlevi korumak için hızlı bir şekilde çalışmalıdır. Ayrıca koma sırasında hastayı sağlıklı tutmaları gerekir.

Koma teşhisi ve tedavisi zor olabilir. Genellikle dört haftadan fazla sürmez ve iyileşme aşamalı olarak gerçekleşir. Ancak bazı hastalar yıllarca hatta on yıllardan beri komada kalmıştır.

Komaya neden olan nedir?

Koma beyne, özellikle dağınık bilateral beyin yarım küre korteksine veya retiküler aktivasyon sistemine zarar verir. Beynin bu bölgesi uyarılmayı ve farkındalığı kontrol eder. Buradaki hasar birçok potansiyel faktörden kaynaklanabilir. Buna kafa travmaları, oksijen kaybı, beyindeki kanama veya basınç, enfeksiyonlar, metabolik problemler ve toksik faktörler dahildir. Bazı özel örnekler şunları içerir:

Trafik kazaları veya şiddetli çatışmalardan kaynaklanan travmatik beyin yaralanmaları
İnme (beyne kan akışı azalır)
Beyindeki veya beyin sapındaki tümörler
Boğulma veya kalp krizinden kurtarıldıktan sonra beyne oksijen eksikliği
Kan şekeri seviyelerinin çok yüksek (hiperglisemi) veya çok düşük (hipoglisemi) olmasına neden olan diyabet, beyinde şişmeye neden olabilir

Aşırı dozda uyuşturucu ya da alkol
Karbonmonoksit zehirlenmesi
Amonyak, üre veya karbondioksit gibi vücutta toksinlerin birikmesi
Kurşun gibi ağır metal zehirlenmesi
Menenjit veya ensefalit gibi enfeksiyonlar
Tekrarlanan nöbetler
Elektrolit dengesizliği

Komanın belirtileri nelerdir?

Koma tıbbi bir acil durumdur ve acil tıbbi yardım gerektirir. Koma belirtileri şunları içerebilir:

Kapalı gözler
Tepkisizlik
Düzensiz solunum
Refleksler hariç uzuvlarda cevap olmaması
Refleksler dışında ağrıya cevap olmaması
Işığa cevap verememe

Koma nasıl teşhis edilir?

Komadaki insanlar konuşamaz veya kendilerini ifade edemezler. Ayrıca doktorlar komaya neyin neden olduğu hakkında bilgi verebilecek fiziksel işaretler ararlar.

Doktorlar aileye komaya neden olan herhangi bir olay veya semptom hakkında sorular soracaktır. Ayrıca, hastanın yaşamındaki, tıbbi geçmişindeki ve uyuşturucu kullanıyorsa, kullanımındaki son değişiklikler hakkında da bilgi isteyeceklerdir. Ayrıca reçeteli ilaçlar ve reçetesiz satılan ilaçlar ile madde kullanıp kullanmadığını sorabilirler.

Fiziksel bir test yapılabilir. Bu şunları içerebilir:

Refleksleri kontrol etmek
Nefes alışkanlıklarını gözlemlemek
Deride travma nedeniyle oluşmuş morluk belirtileri olup olmadığını kontrol etmek
Hastanın ağrılı uyaranlara tepkisini belirlemek
Göz bebeğinin büyüklüğünü gözlemlemek

Aşağıdakileri test etmek için kan testleri ve diğer laboratuar testleri istenebilir:

kan sayımı
tiroid ve karaciğer fonksiyonu
elektrolit seviyeleri
karbonmonoksit zehirlenmesi
aşırı dozda ilaç
aşırı dozda alkol
sinir sistemi enfeksiyonları

Beyin görüntüleri (beyin taramaları) izlemek, beyin hasarı alanlarını bulmak ve beyin kanaması, tümörler, felç veya nöbet aktivitesi belirtileri aramak için testler uygulanabilir. Bu testler şunları içerir:

Beynin ayrıntılı bir görüntüsünü oluşturmak için X ışınlarını kullanan bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları
beyni görüntülemek için radyo dalgaları ve mıknatıslar kullanan manyetik rezonans görüntüleme (MRI); ve
beyindeki elektriksel aktiviteyi ölçen elektroensefalografi (EEG)

Koma nasıl tedavi edilir?

Tedavinin birinci önceliği beyin ömrünü ve fonksiyonunu korumaktır. Beyinde bir enfeksiyon olması durumunda hemen antibiyotik verilebilir. Aşırı dozda kullanılan bir ilaçta olduğu gibi, komaya neden olduğu biliniyorsa, altta yatan rahatsızlığın tedavisi için ilaçlar uygulanacaktır. Beyindeki şişliği azaltmak için cerrahi müdahale gerekebilir.

Bir uzman ekip, stabilize edildikten sonra koma hastası ile birlikte çalışacaktır. Enfeksiyonları, yatak yaralarını ve kasların kontrastlarını önlemek için çalışacaklar. Ekip ayrıca hastaya koma sırasında dengeli beslenme sağladığından emin olacaktır.

Uzun vadede neler beklenebilir?

Koma genellikle dört haftadan fazla sürmez. Bununla birlikte, bazı insanlar daha uzun süre komada kalabilir. Uzun vadeli sonuçlar komaya ve bölgeye neyin neden olduğuna ve beyindeki hasarın boyutuna bağlıdır. Bazı ilaçlar, aşırı dozda uyuşturucu kaynaklı komaya giren insanlar için iyi olabilir. Beyin hasarının ciddiyeti uzun vadeli sonuçları belirler.

Bazı insanlar fiziksel, entelektüel veya psikolojik problemleri olduğundan komaya girebilir. Bir yıldan fazla bir süre komada kalan hastaların bu durumdan çıkması pek olası değildir. Koma sırasındaki olası komplikasyonlar arasında enfeksiyonlar, kan pıhtıları ve basınç yaraları bulunur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın