Nasır

yorumsuz
17 views
Nasır

Nasır nedenleri nelerdir?

Nasır sert kalınlaşmış cilt lekeleridir. Bunlar vücudunuzun herhangi bir yerinde olabilir, ancak genellikle ayaklarınızda bulunurlar.

Nasırlar deride küçük kalın yuvarlak dairelerdir. Genellikle ayak parmaklarının üst ve yanlarında ve ayak tabanlarının üzerinde bulunurlar. Yastıklanmayan kemikli ayaklarda daha sık görülürler.

Nasır çok sert cilt lekeleridir. Genellikle ayağınızın topuğu veya topunun üzerindedirler ancak ellerinizde ve parmaklarınızda da olabilirler.

Nasır genellikle sarı renktedir, ayağın geri kalanına normal deriye kıyasla hassasiyetten yoksundurlar.

Nasır belirtileri nelerdir?

Nasır genellikle ağrısızdır ancak uzun bir süre sonra ağrılı olabilir.

Birkaç tedavi yöntemi vardır. Doğru olanı seçmek nasırlarınızın asıl nedenine bağlıdır.

Bazı durumlardaki belirtileri bir doktora danışmayı gerektirir:

Şeker hastasıysanız şayet ayaklarınızı düzenli olarak hasar aldığını görüyorsanız ve nasırı fark ederseniz doktora başvurun.
Ayrıca ülser veya enfeksiyonları olan kişiler de tıbbi yardıma başvurmalıdır.
Nasırlar çabuk iyileşmezse, enfekte olurlarsa veya acı verirlerse, kızarırsa tıbbi yardım alın.

Nasır neden olur?

Nasır hem sürtünme hem de basınç yüzündendir. Genellikle cildin zarar görmesini veya kabarmasını önlemek için koruyucu bir reaksiyondur.

Nasırların en yaygın nedeni, iyi uymayan ayakkabılardır. Uygun değilse veya ayakkabılar çok darsa, cildinize sürterek sürtünmeye neden olabilir.

Çok yürüyüş yapmak veya koşmak, hatta uygun ayakkabılarla bile veya çok uzun süre ayakta durmak nasırlara neden olabilir.

Sık sık yüksek topuklu ayakkabı giyerseniz, yürüme sırasında bu eklem üzerine uygulanan baskı nedeniyle ayak topuğunun üzerinde nasır oluşması muhtemeldir.

Nasırların diğer olası nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

El ile sık çalışmak
Çorap veya ayakkabı astarı
Ayakkabı giymemek
Ayakları üzerinde baskı yapan atletik etkinliklerde yer almak

Bazı insanlarda nasır olma olasılıkları diğerlerinden daha fazladır:

Bunyonlar veya çekiç ayak parmakları olan kişiler
Overpronation (ayak bilekleri çok fazla içeri doğru yuvarlanır) veya fazla abartılı (ayak bileği çok fazla dışa doğru yuvarlanır) ile yürüyen insanlar
Ayaklarına ter bezleri ya da siğillerin hasar verdiği insanlar

Nasır için tedavi seçenekleri nelerdir?

Nasırı tanımlamak için doktorunuz ayağınızı inceler ve hassasiyeti değerlendirmek için farklı yöntemler uygulayabilir.

Doktorunuza, tipik ayakkabı seçimi, ne kadar yürüyüş yaptığınız ve yakın zamanda herhangi bir spor dalında yer alıp almadığınız gibi yaşam tarzı alışkanlıklarınız hakkında bilgi verin. Doktorunuz ayrıca yürüyüşünüzü değerlendirebilmesi için yürümenizi görmek isteyebilir.

Doktorunuzun daha sonra sizi tedavi için bir ortopedi cerrahına veya çocuk doktoruna sevk etmesi olasıdır. Tedaviler nedene bağlı olarak değişmektedir.

Seçenekler arasında tabanınızın ve ayağınızın iyileşmesini sağlayan özel çoraplar bulunur. Kilonuzu yeniden düzenlemek ve duruşunuzu iyileştirmek için ayak parmaklarınız arasında giymek için özel silikon takozlara da ihtiyacınız olabilir.

Nasır için kendi kendine tedavi

Nasır için çeşitli tezgah üstü (OTC) tedaviler bulunmaktadır. Tipik olarak, basıncı azaltırken herhangi bir ağrı veya rahatsızlığı gidermeyi amaçlar. Bu ayrıca ayağınızın iyileşmesini sağlar. Ancak doktorunuzu görene kadar OTC tedavilerini yalnızca geçici bir çözüm olarak kullanmanız önerilir.

En yaygın uygulamalardan biri nasır sıvalarıdır. Bunlar yapışkan yüzeye sahip kalın kauçuk halkalardır. Bu nasır etrafına uygulandıktan sonra alçı basıncı alır ve ayağınızın iyileşmesini sağlar. Bazı durumlarda nasır sıvaları, nasır çevresindeki daha ince derinin sertleşmesine neden olabilir.

Nasırlar için çeşitli kendi kendine uygulama metotları vardır, en basit olanı 20 dakikalık ılık suda bekletmek ve ardından parmağınızla hafifçe ovalamaktır. Diğer ıslatmalar arasında elma sirkesi, çay ağacı yağı ve daha fazlası bulunur.

Nasırlar evde tedaviye cevap vermezse, doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz. Çünkü altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir.

Nasır Cerrahisi

Çocuk doktorunuz gerekli olduğunu düşünüyorsa, ameliyat ile nasırları alabilir. Bu genellikle nasırlar çok fazla acıya neden oluyorsa ve rahatça yürümenizi engelliyorsa gereklidir.

Ameliyat kalınlaşmış bölgeyi çıkarmak için keskin bir bıçak kullanmayı içerir ve incitmez. Genellikle ameliyattan hemen sonra tekrar yürüyebiliyorsunuz.

Nasır ile ilgili komplikasyonlar nelerdir?

Bir maratonda antrenman yapmak ya da koşmak gibi atletik bir etkinliğe katılım nedeniyle ortaya çıkmışlarsa, nasırlar kendi başlarına temizlenebilir.

Tipik olarak nasırların tekrar ortaya çıkması ve büyümesi muhtemel olduğundan tedavi edilememesinin uzun vadeli sonuçları yoktur.

Bazı durumlarda nasırlar enfekte olabilir ve yürümeyi son derece acı verici hale getirebilir. Bu durumlarda, ilave tedavi gerekli olabilir ve nasırlar iyileştiğinde veya çıkarıldığında bazı yara izleri kalabilir.

Nasırları nasıl önleyebilirim?

Nasırları çeşitli şekillerde önleyebilirsiniz.

Rahat ayakkabılar

Ayağınıza uygun bir şekilde oturan rahat ayakkabılar giyin.

Genel ayak bakımı

Ayaklarınızı yıkadıktan veya ıslattıktan sonra dikkatlice kurulayın. Düzenli olarak nemlendirici bir ayak kremi kullanın. Bu kremler ayakları rahatlatır ve cildi yumuşatır.

Ayaklarınızdaki sert cilt lekelerini çıkarmak için bir ayak ponza taşı kullanın. Ponza taşınızın her kullanım arasında iyice kurumasını bekleyin.

Ayak ağrısını doktora bildirmek

Yürürken herhangi bir ayak ağrısı veya rahatsızlığı fark ederseniz doktorunuza görünün. Ayak ağrısı normal değildir, ancak tanımlanması ve teşhis edilmesi genellikle oldukça kolaydır.

Bu ayak problemini çözmede yardımcı olacak ve gelecekteki sorunları önlemeye yardımcı olacak birkaç tedavi vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın