Öksürme

yorumsuz
43 views
Öksürme

Öksürük Nedenleri

Öksürük, mukus veya yabancı tahriş edici maddelerin boğazını temizleyen ortak bir refleks eylemdir. Boğazın temizlenmesi için öksürük, nadiren görülen bir eylemdir, ancak birkaç tıbbı durumda daha sık öksürük nöbetlerine neden olabilir.

Genel olarak, üç haftadan az süren bir öksürük, akut bir öksürüktür.

3 ile 8 hafta arasında süren ve bu sürenin sonunda iyileşen bir öksürük, subakut bir öksürüktür.

Sekiz haftadan fazla süren kalıcı bir öksürük, kronik bir öksürüktür.

Öksürük olaylarının çoğu iki hafta içinde iyileşir veya en azından önemli ölçüde iyileşir. Kan öksürüyorsanız veya “bağırarak” bir öksürük varsa, doktorunuzla konuşun. Birkaç hafta sonra iyileşmeyen öksürük ciddi olabilir ve bir doktora görünmelisiniz.

Öksürüğe ne sebep olur?

Öksürüğe hem geçici hem de kalıcı olmak üzere çeşitli durumlar neden olabilir.

Boğazı temizleme

Öksürük boğazı temizlemenin standart bir yoludur. Hava yollarınız sümük veya duman veya toz gibi yabancı parçacıklarla tıkandığında öksürük, parçacıkları temizlemeye ve nefes almayı kolaylaştıran bir refleks reaksiyondur.

Genellikle, bu öksürük türü nispeten seyrek görülür, ancak öksürük duman gibi tahriş edici maddelere maruz kaldıkça artacaktır.

Virüsler ve bakteriler

Öksürüğün en yaygın nedeni soğuk algınlığı veya grip gibi solunum yolu enfeksiyonudur. Solunum yolu enfeksiyonları genellikle bir virüs tarafından neden olur ve birkaç gün ila bir hafta arasında sürebilir. Gripten kaynaklanan enfeksiyonların temizlenmesi biraz daha uzun sürebilir ve bazen antibiyotik gerektirebilir.

Sigara içmek

Sigara içmek öksürüğün başka bir yaygın nedenidir. Sigara içmenin neden olduğu bir öksürük, neredeyse her zaman kendine özgü bir sesi olan kronik bir öksürüktür. Genellikle “sigara içen öksürük” olarak bilinir.

Astım

Küçük çocuklarda yaygın bir öksürük nedeni astımdır. Tipik olarak, astımlı öksürük, tanımlamayı kolaylaştıran hırıltı içerir. Astım alevlenmeleri bir inhaler kullanılarak tedavi görmelidir.

İlaçlar

Bazı ilaçlar genel olarak nadir bir yan etki olmasına rağmen öksürüğe neden olur. Yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri öksürüğe neden olabilir. İlaçlar kesildiğinde öksürük durur.

Diğer durumlar

Öksürüğe neden olabilecek diğer durumlar şunlardır:

ses tellerindeki zarar
geniz akıntısı
zatürree, boğmaca, krupiye gibi bakteriyel enfeksiyonlar
pulmoner emboli ve kalp yetmezliği gibi ciddi durumlar

Kronik bir öksürüğe neden olabilecek diğer bir yaygın durum gastroözofageal reflü hastalığıdır (GERD). Bu durumda, mide içeriği yemek borusuna geri akar. Bu geri akış trakeanın içindeki bir refleksi harekete geçirerek kişinin öksürmesine neden olur.

Acil durumlar

Çoğu öksürük, iki hafta içinde iyileşir veya en azından önemli ölçüde iyileşir. Bu süre içinde düzelmemiş bir öksürüğünüz varsa, daha ciddi bir sorunun belirtisi olabileceğinden doktora görünün.

Ateş, göğüs ağrısı, baş ağrısı, uyuşukluk veya konfüzyon gibi ek semptomlar gelişirse, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurun.

Kan tükürmek veya nefes almakta zorlanmak acil tıbbi yardım gerektirir.

Bir öksürük nasıl tedavi edilir?

Öksürük, nedene bağlı olarak çeşitli şekillerde tedavi edilebilir. Sağlıklı yetişkinler için çoğu tedavi kendi kendine bakımı içerecektir.

Kendi kendine tedavi

Bir virüsten kaynaklanan öksürük hemen antibiyotiklerle tedavi edilmemeli. Bununla birlikte, aşağıdaki şekillerde de tedavinizi yapabilirsiniz:

Bol miktarda su içiniz.
Uyurken ekstra yastıkla başınızı kaldırın.
Boğazınızı yatıştırmak için öksürük damlaları kullanın.
Mukus çıkarmak ve boğazınızı yatıştırmak için düzenli olarak sıcak tuzlu su ile gargara yapın.
Duman ve toz dahil tahriş edici maddelerden kaçının.
Öksürüğünüzü hafifletmek ve havayolunuzu temizlemek için sıcak çay bal ya da zencefil ekleyerek için.
Burun akıntısını gidermek ve solunumu açmak için eczanenizden alacağınız spreyler kullanın.

Tıbbi yardım

Tipik olarak, tıbbi bakım doktorunuzun boğazınıza bakmasını, öksürüğünüzü dinlemesini ve diğer semptomları sormasını gerektirir.

Öksürüğünüz bakterilerden kaynaklanıyorsa, doktorunuz oral antibiyotik yazacaktır. Öksürüğü tamamen iyileştirmek için genellikle ilacı bir hafta boyunca kullanmanız gerekir. Ayrıca balgam söktürücü öksürük şurupları veya kodein içeren öksürük baskılayıcıları da reçete edebilirler.

Doktorunuz öksürüğünüz için bir neden bulamazsa, ek testler isteyebilir. Bu, alerjik bir durumdan şüpheleniyorlarsa, akciğerlerinizin açık olup olmadığını değerlendirmek için bir akciğer grafisini ve kan testlerini içerebilir. Bazı durumlarda, mukus bakteri veya tüberküloz belirtileri açısından analiz edilebilir.

Bir öksürüğün kalp sorunlarının tek belirtisi olması çok nadirdir, ancak doktor kalbinizin doğru çalıştığından ve öksürüğe neden olmadığından emin olmak için ekokardiyogram isteyebilir.

Zor durumlarda ek testler gerekebilir. BT taraması hava yollarının ve göğsün daha derinlemesine bir görünümünü sunar ve öksürüğün nedenini belirlerken yararlı olabilir. BT taraması sebebi göstermezse, doktorunuz sizi bir gastrointestinal (GI) uzmanına veya bir akciğer (akciğer) uzmanına yönlendirebilir. Bu uzmanların kullanabileceği testlerden biri, GERD’nin kanıtını arayan özofagus pH izlemesidir.

Önceki tedavilerin mümkün olmadığı veya başarılı olma ihtimalinin çok düşük olduğu veya öksürüğün müdahale etmeden çözülmesi beklenen durumlarda doktorlar öksürük kesici ilaçları önerebilir.

Tedavi edilmediği takdirde sonucu ne olur?

Çoğu durumda bir öksürük ilk gelişmesinden bir veya iki hafta sonra doğal olarak kaybolur. Öksürük tipik olarak uzun süreli hasar veya semptomlara neden olmaz.

Bazı durumlarda şiddetli bir öksürük aşağıdaki geçici komplikasyonlara neden olabilir:

yorgunluk
baş dönmesi
baş ağrısı
çatlak kaburga

Bunlar çok nadirdir ve öksürük kaybolduğunda normal olarak kesilirler.

Daha ciddi bir durumun belirtisi olan bir öksürük, kendi başına kaybolması muhtemel değildir. Eğer tedavi edilmezse, durum kötüleşebilir ve başka semptomlara neden olabilir.

Öksürüğü önlemek için hangi önleyici tedbirler alınabilir?

Hava yollarını temizlemek için seyrek öksürük gerekli olsa da, diğer öksürükleri engellemenin yolları vardır.

Sigarayı bırakmak

Sigara içmek kronik bir öksürüğe ortak bir katkıdır. Bir sigara içen kişinin öksürüğünü tedavi etmek çok zor olabilir. Elektronik sigaralar gibi araçlardan tavsiye gruplarına ve destek ağlarına kadar sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak çok çeşitli yöntemler vardır. Sigarayı bıraktıktan sonra, soğuk algınlığına yakalanma veya kronik bir öksürükten muzdarip olma ihtimaliniz çok daha düşük olacaktır.

Yemek yeme değişiklikleri

Amerikan Solunum ve Kritik Bakım Tıbbı Dergisi’nde yapılan bir araştırmada, meyve, lif ve flavonoidleri yüksek diyet yapan insanların kronik öksürükten muzdarip olma ihtimalinin daha düşük olduğu bulundu. Diyetinizi ayarlamak için yardıma ihtiyacınız olursa, doktorunuz size tavsiyede bulunabilir veya sizi bir diyetisyene yönlendirebilir.

Tıbbi durumlar

Mikroplarla temas etmekten kaçınmak için bronşit gibi bulaşıcı hastalıklardan muzdarip olan kişilerden uzak durmanız önerilir. Ellerinizi sık sık yıkamalısınız ve çatal bıçak takımlarını, havluları veya yastıkları paylaşmamalısınız.

GERD veya astım gibi öksürüğe yakalanma ihtimalinizi artıran mevcut sağlık durumlarınız varsa, farklı tedavi yöntemleri hakkında doktorunuza danışın. Sağlık durumunuz doğru bir şekilde muayene edildiğinde öksürüğünüzün kaybolduğunu veya çok daha az sıklıkta olduğunu görebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın