Pençe El

yorumsuz
13 views
Pençe El

Pençe El nedenleri nelerdir?

Pençeli el, parmaklarınızın belirgin şekilde kavisli veya bükülmüş olduğu bir durumdur. Bu durum bir veya iki elinizde parmaklarınızdan birini veya birkaçını etkileyebilir. Bu durum ismini parmakların eğriliğinden alıyor, bu da ellerin bir ayının pençesine benzemesinden geliyor.

Pençeli el doğuştan gelen bir kusur, doğumda mevcut bir kusur olabilir veya bazı bozukluklar veya yaralanmalardan dolayı olabilir. Durumun ciddiyetine bağlı olarak, eşyaları almak ve kavramak için ellerinizi kullanmakta zorluk çekebilirsiniz.

Pençeli El nedenleri nelerdir?

Pençeli elin yaygın nedenleri arasında şunlar vardır:

Konjenital Doğum Defekti

Pençeli el bazen doğumda bir kusur olarak ortaya çıkar.

Sinir hasarı

Sinirlere zarar verilmesi kolda veya elinizde diyabet gibi yaralanmalardan veya hastalıklardan meydana gelebilir. Diyabetik nöropati veya kontrolsüz kan şekeri seviyelerinin neden olduğu sinirlere verilen hasar pençe el oluşmasına neden olabilir. Diğer birçok durum sinir hasarına neden olabilir. Yaygın nedenlerden biri, servikal spondiloz veya omurganızdaki kıkırdak veya kemiğin anormal aşınmasıdır; Alkolik nöropati, aşırı veya uzun süreli alkol kullanımının neden olduğu durum sinirlere zarar verir.

Cilt yara izi

Pençeli el koldaki derinin yaralanmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir veya el, yanık yaralanmasından kaynaklanır.

Bakteriyel Hastalık

Cüzzam gibi bakteriyel bir hastalık cilde zarar verebilir. Ancak, cüzzam ABD’de oldukça nadirdir. ABD Sağlık Bakanlığı ve İnsani Hizmetler Bakanlığı’na göre Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 6 bin 500 kişi cüzzamlı ve bu vakaların sadece yarısı tedavi gerektiren yeterli semptomlara neden oluyor.

Pençe El Tanısı Nasıl Konulur?

Pençe geliştiğini fark ederseniz doktorunuzu arayın. Eliniz pençeli ise ve belirtileriniz kötüye gidiyorsa veya tedaviye cevap vermiyorsa, doktorunuzla da görüşmelisiniz.

Doktorlar parmaklarınızın görüntüsüne göre pençe el tanısı koyabilirler. Bununla birlikte, doktorunuz durumun nedenini ve ciddiyetini belirlemek için bazı testler yapabilir.

Tıbbi geçmiş

Doktorunuz, geçmişte bir yaralanma veya hastalık semptomlarınızın nedeni olup olmadığını belirlemek için tıbbi geçmişiniz hakkında sorular sorabilir.

Fiziksel inceleme

Doktorunuz, parmaklarınızda ve elinizde ne kadar güç ve esnekliğe sahip olduğunuzu görmek için, diğer testlere ek olarak, parmaklarınızı bükmenizi ve nesneleri kavramanızı isteyebilir.

Elektromiyografi

Bir elektromiyografi (EMG) testi sinirlerinizin ne kadar iyi çalıştığını kontrol eder. EMG gerçekleştirmek için, doktorunuz elinizin kasların içine deri üzerinden ince iğneler sokacaktır. İğneler, hareket ederken sinirlerinizdeki elektriksel darbeleri ölçen bir makineye bağlanır. Küçük iğnelerden biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz, ancak bu genellikle hafiftir. Ayrıca testten birkaç gün sonra hafif morarma veya hafif ağrı hissedebilirsiniz.

EMG testi sonuçları anormal sinir aktivitesine sahip olduğunuzu gösterirse, doktorunuz sinir hasarınızın nedenini belirlemek için daha fazla test yapabilir. Doktorunuzun gerçekleştireceği testler tıbbi geçmişinize ve yaşayabileceğiniz diğer semptomlara bağlıdır.

Pençe Elinde Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Pençe eli genellikle tedavi edilebilir. Tedavi ile, durumunuzun nedenine ve ciddiyetine bağlı olarak semptomlarınız iyileşebilir veya tamamen kaybolabilir. Sizin için en uygun tedavi türü belirtilerinize neyin sebep olduğuna bağlı olarak değişir.

Fizik Tedavi

Doktorunuz parmaklarınız ve elinizde daha fazla esneklik kazanmanıza yardımcı olmak için fizik tedavi önerebilir. Fiziksel terapi germe ve güçlendirme egzersizlerinden oluşabilir. Fiziksel terapi tek tedavi olabilir veya diğer tedavilerle birlikte oluşabilir.

Evde tedavi

Parmaklarınızın eğriliği bir yaralanmadan kaynaklanıyorsa, elinizi istirahat ihtiyacınız olan tek tedavi olabilir. Doktorunuz ayrıca daha fazla yaralanmayı önlemek için bileğinizi dik tutan bir destek takmanızı önerebilir.

Cerrahi

Belirtilerinize neden olan hasarlı sinirleri, bağları veya kasları onarmak için ameliyat gerekebilir. Eğer yaralarınız yanık yaralanmaları olan kişilerde görüldüğü gibi cildin sıkı olması nedeniyle, cilt greftleri ve skar dokusunun alınması için ameliyat gerekebilir. Ciddi kusurlar ve yanık yaralanmalarında birden fazla ameliyat gerekebilir.

İlaçlar

Doktorunuz semptomlarınıza neden olan altta yatan bir hastalığı tedavi etmek için ilaç verebilir. Örneğin, antibiyotikler cüzzam için bir tedavi yöntemidir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın