Soğuk Ter

yorumsuz
13 views
Soğuk Ter

Soğuk Terleme Nedir?

Nemli cilt, ıslak veya terli cilde işaret eder. Terleme vücudunuzun aşırı ısınmaya verdiği normal tepkidir. Terin nemi cildinizde serinletici bir etkiye sahiptir.

Vücudunuzdaki fiziksel efor veya aşırı sıcaklıktaki değişiklikler ter bezlerinizi tetikleyebilir ve cildinizin nemli olmasına neden olabilir. Bu normal bir durum. Bununla birlikte, belirgin bir sebep olmadan ortaya çıkan terli cilt ciddi bir tıbbi durumun işareti olabilir.

Terli cildin sebepleri nelerdir?

Fiziksel eforun veya sıcak havalara tepkimenin bir sonucu olmayan terli cildin daha ciddi bir tıbbi durumun belirtisi olabilir. Bu belirtiyi görmezden gelmeyiniz. Bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz. Terli cildi rahatlatmak için altta yatan nedenleri bilmeli ve tedavi için doktora gitmelisiniz.

Yaygın sebepler

Nemli cilt, böbrek enfeksiyonu veya grip gibi çeşitli durumların bir belirtisi olabilir. Nemli cildin diğer yaygın nedenleri arasında şunlar vardır:

Panik ataklar
düşük kan şekeri
aşırı aktif bir tiroid bezi
aşırı terleme olan hiperhidroz
menopoz
alkol yoksunluk sendromu

Daha ciddi durumlar

Nemli cilt de daha ciddi bir sağlık durumunun işareti olabilir. Bunlar şunları içerir:

düşük tansiyon olan hipotansiyon
iç kanama
Isı tükenmesi

Nemli cilt de kalp krizi ile ilişkili semptomlardan biri olabilir. Bir kan pıhtısı koroner arterlerinizden birini bloke ettiğinde kalp krizi meydana gelir. Koroner arterler kan ve oksijeni kalp kasınıza alır. Kalp kası yeterli kan veya oksijen alamazsa, kalp kası hücreleriniz ölecek ve kalbiniz olması gerektiği gibi çalışmayacaktır. Kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız 112’i arayın veya acil servise gidin.

Şok olmak

Nemli cildin olası bir başka nedeni de şoktur. Şok, duygusal sıkıntıya cevap olarak veya travmatik bir olaya yanıt olarak ani bir korku olarak düşünülür. Bununla birlikte, tıbbi açıdan, vücudunuzda yeterince kan dolaşımı olmadığında ortaya çıkar. Şok, vücudunuzun tansiyondaki ani düşüşe verdiği tepkidir.

Birkaç olası şok nedeni şunlardır:

Bir yara / yaralanmadan kontrolsüz kanama
İç kanama
Vücudun geniş bir bölgesini kaplayan şiddetli bir yanık
Spinal yaralanma

Nemli deri, yaygın şok belirtilerinden biridir. Derhal tedavi edilmezse şok ölümcül bir durum olabilir. Şoka girdiğinizi düşünüyorsanız 112’i arayın veya acil servise gidin.

Ne zaman yardım alınmalı

Nemli cildin yanı sıra aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşarsanız hemen bir sağlık kuruluşu aramalısınız:

soluk ten
nemli cilt
göğüs, karın veya sırt ağrısı
uzuvlarda ağrı
hızlı kalp atımı
sığ solunum
zayıf nabız
değiştirilmiş düşünme yeteneği
Sürekli kusma, özellikle kusmada kan varsa

Bu belirtiler hızla geçmezse, sağlık uzmanınızı arayın veya acil servise gidin.

Bazı semptomların eşlik ettiği nemli cildi, ciddi bir alerjik reaksiyonun sonucu olabilir. Nemli cildin yanında aşağıdaki belirtilerden birini yaşarsanız hemen 112’i aramalı veya acil servise gitmelisiniz:

kurdeşen veya deri döküntüsü
nefes alma zorluğu
Yüzün şişmesi
ağızda şişlik
boğazda şişme
nefes darlığı
hızlı, zayıf nabız
mide bulantısı ve kusma
bilinç kaybı

Nemli cilt de şok belirtisi olabilir. Şoka girdiğinizi düşünüyorsanız 112’i arayın veya acil servise gidin. Şok belirtileri şunları içerebilir:

kaygı
göğüs ağrısı
mavi tırnak ve dudaklar
idrar çıkışı düşük veya yok
hızlı nabız
zayıf nabız
sığ solunum
bilinçsizlik
baş dönmesi
bayılma hissi
kafa karışıklığı
soluk, serin, rutubetli cilt
bol terleme veya nemli cilt

Göğüs ağrısı, kalp krizinin en yaygın belirtisidir, ancak bazı kişilerde göğüs ağrısı yoktur veya çok azdır. Kadınlar genellikle, kalp krizinin “rahatsızlığını”, ailelerini öncelikli olarak belirttiklerinden ve semptomları görmezden geldiklerinden, yaşamı daha az tehdit edici koşullara karşı koyarlar.

Kalp krizinden ağrı 20 dakikadan fazla sürebilir. Şiddetli veya hafif olabilir. Nemli cilt de kalp krizi belirtilerinden biri olabilir. Bazı diğer semptomlar kalp krizine de işaret edebilir. Nemli cildin yanında aşağıdaki belirtilerden birini yaşarsanız hemen 112’i aramalı veya acil servise gitmelisiniz:

kaygı
öksürük
bayılma hissi
baş dönmesi
mide bulantısı
kusma
kalp çarpıntısı veya kalbin çok hızlı veya düzensiz atması
nefes darlığı
çok ağır olabilen terleme
yayılan kol ağrısı ve uyuşukluk, genellikle sol kolda

Doktorunuza Göründüğünüz Zaman

Nemli cildinizin nedenini belirlemek için, sağlık uzmanınız hem tıbbi geçmişinizi hem de ailenizin geçmişini gözden geçirir. Ayrıca yeme alışkanlıklarınız ve günlük aktiviteleriniz hakkında sorular sorabilirler.

Doktorunuz soğuk nemli cildinizin kalp probleminden kaynaklandığından şüpheleniyorsa, bir elektrokardiyogram testi (EKG) ile kalbinizin ritmini test eder. Sağlık uzmanınız küçük elektrotları cildinize bağlar. Bunlar, kalp ritminizi okuyabilen bir makineye bağlanır.

Doktorunuz, hormon seviyelerinizi test etmek ve enfeksiyon belirtilerini kontrol etmek için kanınızdan küçük bir numune alabilir veya laboratuar testleri isteyebilir.

Soğuk Terleme Nasıl Tedavi Edilir?

Nemli cildin tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Isı tükenmesi ve dehidratasyon hem intravenöz (IV) bir hat kullanılarak sıvılarla rehidrasyon yapılır. Isı tükenmesi ve şok belirtileri varsa, tedavi sırasında hastanede kalmanız gerekebilir.

Şok veya kalp krizi gibi hayati tehlike oluşturan bir durum nemli cildinize neden oluyorsa derhal tıbbi yardıma ihtiyacınız olacaktır.

Ciddi bir alerjik reaksiyon varsa alerjik reaksiyonunuzu önlemek için  bir ilaca ihtiyacınız olacak.

Menopozdan veya andropozdan (erkek menopozu) kaynaklanan hormonal dengesizliklerin neden olduğu nemli cilt, sadece reçete ile verilen ilaçlarda kontrol altına alınabilir.

Sonuç olarak soğuk terleme ve nemli cildiniz için

Her şeyden önce, vücudunuzu dinlemelisiniz. Bolca terliyorsanız ya da soğuk nemli cildiniz varsa, sağlık uzmanınıza danışmalısınız. Sağlık uzmanınız, nemli cildinize neyin neden olduğunu bulmak için gerekli testleri yapabilir ve sorunun kökenine ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın