Yumru Ayak

yorumsuz
15 views
Yumru Ayak

Yumru Ayağın Nedenleri Nedir?

Yumru ayak, çocuğun ayağının ileri yerine içe dönük olmasına neden olan bir doğum kusurudur. Hastalık normal olarak doğumdan sonra tanımlanır, ancak doktorlar doğmamış bir bebeğin ultrason sırasında ayak izleri olup olmadığını da söyleyebilirler. Bu durum genellikle sadece bir ayağı etkilese de, her iki ayağın da etkilenmesi mümkündür.

Yumru ayak bazen germe ve destekleme ile düzeltilebilir, ancak ciddi vakalarda ameliyat gerekli olabilir.

Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisine göre, yumru ayaklığı her 1000 canlı doğumdan birinde gerçekleşiyor. Bilinmeyen nedenlerden ötürü, yumru ayak erkeklerde kızlardan daha sık görülür.

Yumru Ayak Belirtileri

Çocuğunuzun yumru ayak belirtisi varsa, ayakları keskin bir şekilde içe dönük görünümündedir. Bu, topuklarının ayaklarının dış tarafındaymış gibi görünmesini sağlarken, parmakları diğer ayağına doğru bakar. Ağır vakalarda ayakları baş aşağı gibi görünebilir.

Yumru ayaklı çocuklar yürüdüklerinde titriyorlardır. Dengeyi korumak için genellikle etkilenen ayağın dışına basarak yürürler.

Her ne kadar yumru ayak rahatsız gibi görünse de, çocukluk döneminde ağrı veya rahatsızlığa neden olmaz. Ancak, yumru ayaklı çocuklar daha sonraki yaşamında ağrı yaşayabilir. Yumru ayaklı çocuklar, etkilenen ayağında daha küçük bir baldıra sahip olabilirler. Bu bacak ayrıca etkilenmemiş bacaklarından biraz daha kısa olabilir.

Yumru Ayak Nasıl Oluşur?

Yumru ayaklarının kesin nedeni bilinmemektedir, ancak doktorlar ailede yumru ayak öyküsü olan bir çocuğun bu durumda doğması olasılığını artırdığı konusunda hemfikirdirler. Ayrıca, hamilelik sırasında sigara içen annelerin yumru ayaklı bir çocuğu doğurması daha olasıdır. Yumru ayak da spina bifida gibi konjenital iskelet anomalisinin bir parçası olarak ortaya çıkabilir.

Yumru Ayağı Teşhis Etmek

Doktorunuz, yeni doğan bebeğinizin ayağını görsel olarak inceleyerek yumru ayağını teşhis edebilir. Ayrıca doğmamış bebeğinizin ayak ucunu ultrason kullanarak teşhis edebilirler. Çocuğunuzun ayakları içe dönmüş gibi görünüyorsa kuluçka ayağı olduğunu varsaymayın. Bacaklarını veya ayaklarındaki kemikleri etkileyen diğer deformasyonlar da ayaklarının anormal görünmesine neden olabilir.

Yumru Ayak Nasıl Tedavi Edilir?

Yumru ayak için iki etkili tedavi yöntemi vardır bunlar  germe ve cerrahi yöntemdir. Ciddi yumru ayak vakalarında cerrahi etkin yöntemdir ve erken tedavi yöntemi olarak da germe kullanılır.

Gererek Manipülasyon

Doğumdan kısa bir süre sonra ve çocuğunuz yürümeden önce doktorunuz size çocuğunuzun ayağını nasıl idare edeceğinizi ve esneteceğinizi gösterecektir. Normal pozisyonda kalması için ayağını günlük olarak germeniz gerekir. Bu çok hafif vakalarda yapılır.

Ponseti Yöntemi

Başka bir germe tekniği Ponseti yöntemi olarak adlandırılır. Ponseti yöntemi, çocuğunuzun etkilenen yumru ayağına bir alçı yerleştirmeyi içerir uygun bir pozisyonda. Doktorunuz alçıyı birkaç haftada bir veya bazı durumlarda her hafta veya birkaç günde bir değiştirecektir. Bu yöntem, çocuğunuzun ayak ucu düzeltilinceye kadar tekrarlanacaktır. Bu doğumdan sonra ne kadar erken başlarsa, sonuçlar o kadar iyi olur.

Fransız Yöntemi

Başka bir manipülasyon tekniğine Fransız yöntemi denir. Fransız yöntemi, alçı kullanmak yerine, çocuğunuzun ayaklarına yapışkan bant uygulanmasını içerir. Çocuğunuz 6 aylık olana kadar doktorunuz muhtemelen bu tedaviye devam edecektir.

Çocuğunuzun ayak ucu germe yöntemi kullanılarak düzeltilmişse, ayağını düzeltilmiş pozisyonda tutmak için her gece üç yıl boyunca bacaklarına atel veya destek yerleştirilir.

Cerrahi Yöntem

Çocuğunuzun ayağının basmasına manuel manipülasyon cevap vermiyorsa veya şiddetliyse, düzeltmek için ameliyat gerekebilir. Yumru ayaklarının aşağıdaki bölümlerde durumunu düzeltmek ve hizaya getirmek için ameliyat yapılır:

tendonlar
bağlar
kemikler
eklemler
Ameliyattan sonra, çocuğunuz ayağını doğru pozisyonda tutmak için bir yıla kadar ayraç takmalıdır.

Yumru Ayaklı Olmayı Nasıl Önleyebilirim?

Yumru ayağın nedeni bilinmediğinden, bunun gerçekleşmesini önlemenin kesin bir yolu yoktur. Bununla birlikte, hamileliğiniz sırasında sigara içmeyiniz veya içmeyerek çocuğunuzun yumru ayakla doğması riskini en aza indirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın